DCM25W3S1A5NA191
Mfr.Part #
DCM25W3S1A5NA191
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Current Rating :
7.5A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Form :
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
Dielectric Material :
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Base Product Number :
DCM2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Voltage Rating :
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Series :
Combo D®, D*M
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Number of Pins :
25
Datasheets
DCM25W3S1A5NA191
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM25W3S1A5NA191 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:25, DCM25W3S1A5NA191 pinout, DCM25W3S1A5NA191 datasheet PDF, DCM25W3S1A5NA191 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM25W3S1A5NA191 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCM25W3S1A5NA191 Overview
The connector type Receptacle, Female Sockets refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Combo D®, D*M Series of products.The device is equipped with 25 pins.Its Mounting Brackets, Shielded feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.