DCM-17W5S-A191-A197
Mfr.Part #
DCM-17W5S-A191-A197
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS PNL MNT
Stock
370
In Stock :
370
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
17
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Base Product Number :
DCM1
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Filter Feature :
No
Package :
Bulk
IEC Conformance :
No
Connector Style :
D-Sub, Combo
DIN Conformance :
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Brand :
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Series :
Combo D®, D*M
Features :
Shielded
Wire Gauge :
8-26 AWG
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
17 (12 + 5 Coax or Power)
Empty Shell :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Color :
Black
Ingress Protection :
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Form :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Backset Spacing :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
yes
Feature :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS :
Details
Subcategory :
D-Sub Connectors
Shell Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
UL Flammability Code :
94V-0