DCL8W8P500G40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCL8W8P500G40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 8POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 8W8
Packaging :
Tray
Total Number of Contacts :
8
Current Rating :
40A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
DW
DIN Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Thermoplastic
Reference Standard :
UL
Mixed Contacts :
yes
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Reliability :
COMMERCIAL
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
8 (Power)
Published :
Contact Material :
Brass
Termination :
Solder
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Radiation Hardening :
No
Filter Feature :
Contact Type :
Power
Contact Resistance :
7.3mOhm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
JESD-609 Code :
e3
Rated Current (Signal) :
7.3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
8
Contact Finish :
Gold
Shell Finish :
COPPER NICKEL TIN
Number of Conductors :
ONE
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
IEC Conformance :
Depth :
20.5mm
Number of Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length :
68.94mm
Mount :
Through Hole
Empty Shell :
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Datasheets
DCL8W8P500G40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCL8W8P500G40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DCL8W8P500G40LF pinout, DCL8W8P500G40LF datasheet PDF, DCL8W8P500G40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCL8W8P500G40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCL8W8P500G40LF Overview
DCL8W8P500G40LF Features
8 basic kinds of terminations
DW series
DCL8W8P500G40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DCL8W8P500G40LF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP