DCL25W3S500G40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCL25W3S500G40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
Brass
Length :
68.94mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
7.5A
Contact Type :
Signal and Power
Series :
DW
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Termination :
Solder
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Dielectric Material :
Thermoplastic
Connector Style :
D-Sub, Combo
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Ports :
1
Number of Positions :
25 (22 + 3 Power)
Gender :
FEMALE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
25
Voltage - Rated :
300V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Datasheets
DCL25W3S500G40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCL25W3S500G40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DCL25W3S500G40LF pinout, DCL25W3S500G40LF datasheet PDF, DCL25W3S500G40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCL25W3S500G40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.