DCE37P-F179
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCE37P-F179
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT WW
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Features :
Number of Ports :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Package :
Bulk
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Type :
Signal
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Housing Material :
Polychlorinated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
7.5A
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
37
Packaging :
Bulk
Series :
Original D
Color :
Black
Base Product Number :
DCE3
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Published :
Current Rating :
7.5A
Wire Gauge :
Contact Form :
Machined
Termination :
Wire Wrap
Datasheets
DCE37P-F179
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCE37P-F179 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, DCE37P-F179 pinout, DCE37P-F179 datasheet PDF, DCE37P-F179 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCE37P-F179 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.