DC780R-153K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DC780R-153K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 15UH 9A 13 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
No
ECCN Code :
EAR99
Type :
Wirewound
Lead Length :
19.05mm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Published :
Inductance :
15μH
Construction :
Cylindrical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
DC780R
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Radial
Factory Lead Time :
7 Weeks
Height Seated (Max) :
0.831 21.10mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e2
Lead Spacing :
15.875mm
DC Resistance (DCR) :
13mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Number of Terminations :
2
Current Rating :
9A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Tolerance :
±10%
Height :
21.1mm
Lead Free :
Lead Free
Max DC Current :
9A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.772Dia 19.60mm
Current - Saturation :
28.2A
Number of Functions :
1
Diameter :
20.1mm
Self Resonant Frequency :
1kHz
Test Frequency :
1kHz
Datasheets
DC780R-153K
API Delevan DC780R-153K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD