DC630R-393K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DC630R-393K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39UH 4.43A 50 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
DC630R
Type :
Wirewound
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Functions :
1
Mount :
Through Hole
Max DC Current :
4.43A
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.830 21.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Cylindrical
Shielding :
No
HTS Code :
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Lead Free :
Lead Free
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
4.43A
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Inductance :
39μH
Height :
20.57mm
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
10kHz
Lead Spacing :
10.668mm
Current - Saturation :
10.9A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e2
Pbfree Code :
yes
Published :
Packaging :
Bulk
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Lead Length :
19.05mm
Diameter :
16mm
Datasheets
DC630R-393K
API Delevan DC630R-393K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD