DC630-822M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DC630-822M
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2UH 10A 9 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Published :
Type :
Wirewound
HTS Code :
Number of Functions :
1
Inductance :
8.2μH
Factory Lead Time :
7 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
10kHz
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.830 21.08mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
20.57mm
Termination :
Radial
Lead Length :
19.05mm
Lead Spacing :
12.446mm
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Through Hole
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
No
Max DC Current :
10A
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Mount :
Through Hole
Core Material :
Ferrite
Series :
DC630
Diameter :
16mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Construction :
Cylindrical
Current Rating :
10A
DC Resistance (DCR) :
9mOhm Max
Packaging :
Bulk
Current - Saturation :
24A
Tolerance :
±20%
Datasheets
DC630-822M
API Delevan DC630-822M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD