DC630-333K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DC630-333K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 4.95A 40 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
20.574mm
Published :
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Lead Spacing :
10.922mm
Lead Free :
Contains Lead
Series :
DC630
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.830 21.08mm
Pbfree Code :
No
Core Material :
Ferrite
Test Frequency :
10kHz
Shielding :
No
JESD-609 Code :
e0
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Max DC Current :
4.95A
Current Rating :
4.95A
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Construction :
Cylindrical
Type :
Wirewound
Inductance :
33μH
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Radiation Hardening :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Diameter :
16mm
Lead Length :
19.05mm
Current - Saturation :
11.9A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
DC630-333K
API Delevan DC630-333K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD