DC21WA4P500A40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DC21WA4P500A40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Length :
52.65mm
Number of Terminations :
21
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold, Tin
Housing Material :
Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Number of Positions :
21 (17 + 4 Power)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal and Power
Number of Pins :
21
Connector Style :
D-Sub, Combo
Published :
Series :
DW
Feature :
Grounding Indents
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Gender :
Male
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
300V
Dielectric Material :
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 21WA4
Mount :
Through Hole
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Packaging :
Tray
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Brass
Datasheets
DC21WA4P500A40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DC21WA4P500A40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:21, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Pins:21, Operating Temperature:-55°C~125°C, DC21WA4P500A40LF pinout, DC21WA4P500A40LF datasheet PDF, DC21WA4P500A40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DC21WA4P500A40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DC21WA4P500A40LF Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.There is a Through Hole, Right Angle mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Tray.Product number DW belongs to the DW Series.A 21 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 125°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.There are 1 ports available for managing a variety of tasks on this device.In many ways, it is more powerful due to its Grounding Indents feature.There is a Through Hole mount on the part.The chip terminates at 21.This device operates at a temperature of -55°C~125°C.
DC21WA4P500A40LF Features
21 basic kinds of terminations
DW series
DC21WA4P500A40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DC21WA4P500A40LF D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP