DC-37S-A197
Mfr.Part #
DC-37S-A197
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
0.494 inch
RoHS :
Compliant
Reference Standard :
UL
Termination Style :
Solder Cup
Brand :
Breakdown Voltage :
1.25kV
Number of Contacts :
37
Contact Resistance :
10MOhm
Published :
Contact Form :
Machined
Mounting Angle :
Straight
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mixed Contacts :
No
Depth :
17.11mm
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Connector Style :
D-Sub
Mount :
Panel, Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Tin
Radiation Hardening :
No
Empty Shell :
Plating :
Steel, Tin
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Design :
STAMPED, PREASSEM
Package :
Bulk
IEC Conformance :
Max Current Rating :
7.5A
Width :
9.91mm
Total Number of Contacts :
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold, Tin
Pitch :
2.84mm
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
5A
Body Material :
Metal
Ingress Protection :
Orientation :
Straight
Filter Feature :
Mounting Style :
Wire
Receptacle, Female Sockets
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Material :
Thermoplastic
Series :
Original D
DIN Conformance :
Base Product Number :
DC37
Number of Ports :
1
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Terminals :
Gold
Material :
Steel
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Length :
69.32mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
UL Flammability Code :
94V-0
Wire Gauge :
20-28 AWG
Termination :
Solder Cup
Gender :
Receptacle
Type :
Receptacle
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Plating :
Tin
MIL Conformance :
Pbfree Code :
yes
Shell Size :
4 (C)
Housing Material :
Polyester
Current Rating :
7.5A
Max Operating Temperature :
125 °C