DBP25S565TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBP25S565TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Dielectric Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Depth :
21.23mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Through Hole
Max Supply Voltage (AC) :
1kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish :
Gold, GXT™
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Pitch :
2.76mm
Number of Ports :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Voltage - Rated :
300V
Series :
DP
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
52.65mm
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Steel
Termination :
Solder
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Positions :
25
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DBP25S565TLF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBP25S565TLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, DBP25S565TLF pinout, DBP25S565TLF datasheet PDF, DBP25S565TLF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBP25S565TLF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBP25S565TLF Overview
DBP25S565TLF Features
25 basic kinds of terminations
DP series
DBP25S565TLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DBP25S565TLF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP