DBMY21W1S
Mfr.Part #
DBMY21W1S
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage Rating :
Contact Current Rating :
7.5A
Number of Contacts :
21
Current Rating :
7.5A
Published :
Packaging :
Bulk
Number of Power Positions :
1
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reliability :
COMMERCIAL
DBMY
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e4
Rated Current (Signal) :
5A
Contact Resistance :
55mOhm
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
7.5A
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
Feature :
Shielded
UL Flammability Code :
94V-0
Body Breadth :
0.494 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backset Spacing :
Orientation :
Straight
Housing Material :
Polyester
Contact Style :
Socket
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 21W1
Contact Form :
Shell Finish :
Tin
Solder Cup
Contact Design :
PREASSEM CONN
Package :
Bulk
Mount :
Panel
Body Material :
Steel
Datasheets
DBMY21W1S
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMY21W1S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, DBMY21W1S pinout, DBMY21W1S datasheet PDF, DBMY21W1S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMY21W1S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.