DBMY17W2SA191A197
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBMY17W2SA191A197
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Backset Spacing :
MIL Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
17
IEC Conformance :
No
Wire Gauge :
8-26 AWG
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Tin
Number of Pins :
17
DIN Conformance :
Feature :
Shielded
Color :
Black
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Contact Finish :
Gold
Series :
Combo D®, D*M
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Empty Shell :
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax or Power)
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
Option :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
Features :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
HTS Code :
Base Product Number :
DBMY
Contact Form :
Dielectric Material :
Mixed Contacts :
yes
Filter Feature :
Datasheets
DBMY17W2SA191A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMY17W2SA191A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Number of Pins:17, Operating Temperature:-55°C~125°C, DBMY17W2SA191A197 pinout, DBMY17W2SA191A197 datasheet PDF, DBMY17W2SA191A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMY17W2SA191A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBMY17W2SA191A197 Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Combo D®, D*M Series.A total of 17 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Shielded feature.As a result, the device runs at -55°C~125°C Operating Temperature.