DBMMG13W3PJK87
Mfr.Part #
DBMMG13W3PJK87
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Contact Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Style :
D-Sub, Combo
Base Product Number :
DBMM
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Panel, Through Hole
Ingress Protection :
Contact Form :
Machined
Color :
Black
Gender :
Male
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Contact Style :
Pin
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Current Rating :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 13C3 13W3
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Features :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Material :
Polyester
Termination :
Solder
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Backset Spacing :
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Voltage Rating :
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
DBMMG13W3PJK87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMMG13W3PJK87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~150°C, DBMMG13W3PJK87 pinout, DBMMG13W3PJK87 datasheet PDF, DBMMG13W3PJK87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMMG13W3PJK87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.