DBMMC17H2SJA197
Mfr.Part #
DBMMC17H2SJA197
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Bulk
Contact Current Rating :
7.5A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Style :
Socket
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Features :
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Published :
RoHS :
Compliant
Contact Type :
Signal and Power
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Gender :
FEMALE
HTS Code :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
2
Number of Contacts :
17
Current Rating :
7.5A, 40A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Board Lock, Mounting Bracket, Shielded
ECCN Code :
EAR99
Solder
Number of Pins :
17
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Radiation Hardening :
No
Datasheets
DBMMC17H2SJA197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMMC17H2SJA197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Number of Pins:17, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DBMMC17H2SJA197 pinout, DBMMC17H2SJA197 datasheet PDF, DBMMC17H2SJA197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMMC17H2SJA197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBMMC17H2SJA197 Overview
The connector type Receptacle, Female Sockets refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the 24308-Style, Combo D®, D*MM Series of products.The device is equipped with 17 pins.Its Board Lock, Mounting Bracket, Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -55°C~150°C Operating Temperature.