DBMM13W3SK52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBMM13W3SK52
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS PNL MNT
Stock
177
In Stock :
177
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Published :
2015
Termination :
Solder Cup
Number of Power Positions :
3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Housing Material :
Polyester
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
DBMM
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Mount :
Panel
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Number of Contacts :
13
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Form :
Machined
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 13C3 13W3
Gender :
Receptacle
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Backset Spacing :
Features :
Shielded
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Gold Plated
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Style :
D-Sub, Combo
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Black
REACH SVHC :
No SVHC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Material :
Brass
Wire Gauge :
8-26 AWG
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Product Status :
Active
Datasheets
DBMM13W3SK52
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMM13W3SK52 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, DBMM13W3SK52 pinout, DBMM13W3SK52 datasheet PDF, DBMM13W3SK52 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMM13W3SK52 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.