DBMM-25S-P
Mfr.Part #
DBMM-25S-P
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
UL Flammability Code :
94V-0
Series :
24308-Style, D*MM
Contact Type :
Signal
Empty Shell :
No
Insulation Material :
Polyester
Total Number of Contacts :
25
Ingress Protection :
IEC Conformance :
DBMM
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Voltage Rating :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Gold
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Current Rating :
7.5A
RoHS :
N
Backset Spacing :
Filter Feature :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Brand :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mixed Contacts :
Number of Positions :
25
Connector Style :
D-Sub
Features :
Datasheets
DBMM-25S-P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMM-25S-P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~150°C, DBMM-25S-P pinout, DBMM-25S-P datasheet PDF, DBMM-25S-P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMM-25S-P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.