DBMG21X1SJA197
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBMG21X1SJA197
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Tin
Contact Form :
Filter Feature :
No
Number of Conductors :
ONE
Mixed Contacts :
yes
Ingress Protection :
IEC Conformance :
No
Published :
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Wire Gauge :
Body Depth :
0.486 inch
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Empty Shell :
Voltage Rating :
Reliability :
COMMERCIAL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax)
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Type :
Coax and Signal
Body Breadth :
0.494 inch
Reference Standard :
UL
Features :
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Package :
Bulk
RoHS :
Compliant
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Base Product Number :
DBMG
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating :
5A, 7.5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Series :
Combo D®, D*M
Number of Power Positions :
1
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
21
Feature :
Board Lock, Mounting Bracket, Shielded
Gender :
Receptacle
Number of Rows :
2
Contact Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
APPLICATION: RF AND TELECOM TRANSMISSION, EMI/RFI SHIELDED
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Dielectric Material :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 21W1
Orientation :
RIGHT ANGLE
Insulation Material :
Polyester
Datasheets
DBMG21X1SJA197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMG21X1SJA197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DBMG21X1SJA197 pinout, DBMG21X1SJA197 datasheet PDF, DBMG21X1SJA197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMG21X1SJA197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.