DBM25P1AWNA190K87
Mfr.Part #
DBM25P1AWNA190K87
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Base Product Number :
DBM2
Series :
D*M
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Connector Style :
D-Sub
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Features :
Grounding Indents, Mounting Brackets
Contact Form :
Machined
Current Rating :
7.5A
Number of Pins :
25
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
25
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Datasheets
DBM25P1AWNA190K87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM25P1AWNA190K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:25, DBM25P1AWNA190K87 pinout, DBM25P1AWNA190K87 datasheet PDF, DBM25P1AWNA190K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM25P1AWNA190K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBM25P1AWNA190K87 Overview
The connector type Plug, Male Pins refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the D*M Series of products.The device is equipped with 25 pins.Its Grounding Indents, Mounting Brackets feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.