DBM21W1P1AFNA191
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBM21W1P1AFNA191
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax or Power)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Connector Style :
D-Sub, Combo
Product Status :
Active
RoHS :
Non-Compliant
Base Product Number :
DBM2
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Number of Pins :
21
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 21W1
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Packaging :
Bulk
Series :
Combo D®, D*M
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Ingress Protection :
Voltage Rating :
Contact Form :
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Color :
Black
Wire Gauge :
Current Rating :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Datasheets
DBM21W1P1AFNA191
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM21W1P1AFNA191 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:21, Operating Temperature:-55°C~125°C, DBM21W1P1AFNA191 pinout, DBM21W1P1AFNA191 datasheet PDF, DBM21W1P1AFNA191 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM21W1P1AFNA191 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBM21W1P1AFNA191 Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.There is a mounting type of Panel Mount, Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Combo D®, D*M Series.Devices with 21 pins are available.In many ways, its Mounting Brackets, Shielded feature makes it more powerful.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.