DBM17W2S1A9NA191
Mfr.Part #
DBM17W2S1A9NA191
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Current Rating :
7.5A
Base Product Number :
DBM1
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax or Power)
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Wire Gauge :
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mixed Contacts :
yes
Number of Pins :
17
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Form :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Connector Style :
D-Sub, Combo
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Flange Feature :
Board Side (M3)
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Bulk
Shell Finish :
Tin
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact Finish :
Gold
Additional Feature :
EMI/RFI SHIELDED, PANEL MOUNT
Series :
Combo D®, D*M
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Total Number of Contacts :
17
Ingress Protection :
IEC Conformance :
MIL Conformance :
Datasheets
DBM17W2S1A9NA191
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM17W2S1A9NA191 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:17, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DBM17W2S1A9NA191 pinout, DBM17W2S1A9NA191 datasheet PDF, DBM17W2S1A9NA191 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM17W2S1A9NA191 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBM17W2S1A9NA191 Overview
A Receptacle, Female Sockets package is included with it.Panel Mount, Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Combo D®, D*M Series.It is equipped with 17 pins.Furthermore, there are other features such as EMI/RFI SHIELDED, PANEL MOUNT, to name a few.In many ways, Mounting Brackets, Shielded makes it more powerful.Operating temperature is set to -55°C~125°C.