DBM17W2P1A9NA190K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBM17W2P1A9NA190K87
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax or Power)
Color :
Black
Termination :
Solder
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Current Rating :
7.5A
RoHS :
Compliant
Series :
Combo D®, D*M
Flange Feature :
Board Side (M3)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Bulk
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging :
Bulk
Features :
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
17
Wire Gauge :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Dielectric Material :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Base Product Number :
DBM1
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Form :
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM17W2P1A9NA190K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:17, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DBM17W2P1A9NA190K87 pinout, DBM17W2P1A9NA190K87 datasheet PDF, DBM17W2P1A9NA190K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM17W2P1A9NA190K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBM17W2P1A9NA190K87 Overview
The connector type Plug, Male Pins refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Combo D®, D*M Series of products.The device is equipped with 17 pins.Its Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.