DBM13W3S1A7NA191A197
Mfr.Part #
DBM13W3S1A7NA191A197
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Ingress Protection :
IEC Conformance :
No
Series :
Combo D®, D*M
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
Insulation Material :
Polyester
Empty Shell :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Black
Mixed Contacts :
yes
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
UL Flammability Code :
94V-0
13
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
7.5A
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Connector Style :
D-Sub, Combo
Total Number of Contacts :
13
Wire Gauge :
MIL Conformance :
UL94 V-0
RoHS :
Compliant
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Finish :
Tin
Bulk
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM13W3S1A7NA191A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:13, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DBM13W3S1A7NA191A197 pinout, DBM13W3S1A7NA191A197 datasheet PDF, DBM13W3S1A7NA191A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM13W3S1A7NA191A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBM13W3S1A7NA191A197 Overview
The connector type Receptacle, Female Sockets refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Combo D®, D*M Series of products.The device is equipped with 13 pins.Its Mounting Brackets, Shielded feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.