DBM13W3P1A5NA191K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBM13W3P1A5NA191K87
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 13C3 13W3
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Color :
Black
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Finish :
Gold
Series :
Combo D®, D*M
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Bulk
Housing Material :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Features :
Packaging :
Bulk
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Form :
Current Rating :
7.5A
Backset Spacing :
Wire Gauge :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Pins :
13
Base Product Number :
DBM1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM13W3P1A5NA191K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:13, Operating Temperature:-55°C~125°C, DBM13W3P1A5NA191K87 pinout, DBM13W3P1A5NA191K87 datasheet PDF, DBM13W3P1A5NA191K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBM13W3P1A5NA191K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBM13W3P1A5NA191K87 Overview
Packaging is Plug, Male Pins.This device has a Panel Mount, Through Hole, Right Angle mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Combo D®, D*M Series.There are 13 pins on the device.Several benefits come from the Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded feature.Devices operate at -55°C~125°C operating temperatures.