DBLS101G C1G
Mfr.Part #
DBLS101G C1G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1A DBLS
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DBLS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Diode Type :
Single Phase
Packaging :
Tube
Datasheets
DBLS101G C1G
Taiwan Semiconductor DBLS101G C1G
Single Phase Bridge Rectifier Surface Mount -55°C~150°C TJ 2μA @ 50V 1.1V @ 1A 4-SMD, Gull Wing Tube
DBLS101G C1G Overview
DBLS101G C1G Features
4-SMD, Gull Wing package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
DBLS101G C1G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
DBLS101G C1G applications of bridge rectifiers.
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A