DBL17W2S500A00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBL17W2S500A00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold, Tin
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
17
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Dielectric Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Tray
Length :
52.65mm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
DW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub, Combo
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Number of Rows :
2
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Depth :
14.68mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Terminations :
17
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal and Power (Not Included)
Voltage - Rated :
300V
Number of Ports :
1
Orientation :
RIGHT ANGLE
Datasheets
DBL17W2S500A00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBL17W2S500A00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:17, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:17, DBL17W2S500A00LF pinout, DBL17W2S500A00LF datasheet PDF, DBL17W2S500A00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBL17W2S500A00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBL17W2S500A00LF Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.There is a mounting type of Through Hole, Right Angle for this device.It is necessary to use a Tray case for packaging the product.This product is part of the DW Series.Devices with 17 pins are available.You should use it when it's below 125°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.A variety of tasks can be managed through its 1 ports.Through Hole is used to mount the part.There are no terminations on the chip.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.
DBL17W2S500A00LF Features
17 basic kinds of terminations
DW series
DBL17W2S500A00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DBL17W2S500A00LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP