DBL17W2S300G40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBL17W2S300G40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
Straight
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish :
Gold
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Flange Feature :
Board Side (M3)
Gender :
FEMALE
Depth :
12.55mm
Number of Ports :
1
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Feature :
Board Lock
Number of Terminations :
17
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Contact Material :
Brass
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
7.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Height :
12.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Type :
Signal and Power
Series :
DW
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Housing Material :
Thermoplastic
Dielectric Material :
Thermoplastic
Mount :
Through Hole
Datasheets
DBL17W2S300G40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBL17W2S300G40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:17, Mounting Type:Through Hole, DBL17W2S300G40LF pinout, DBL17W2S300G40LF datasheet PDF, DBL17W2S300G40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBL17W2S300G40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBL17W2S300G40LF Overview
DBL17W2S300G40LF Features
17 basic kinds of terminations
DW series
DBL17W2S300G40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DBL17W2S300G40LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP