DBE25S0L2A197-146
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBE25S0L2A197-146
Manufacturer
ITT Cannon
Description
DSUB 25 F EURO G30 TIN
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS :
Details
Insulation Material :
Plastic
Package :
Bulk
Brand :
Empty Shell :
No
Rated Current (Signal) :
5A
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Style :
RND PIN-SKT
Product Status :
Active
Dielectric Withstanding Voltage :
1250VAC V
Mounting Style :
Straight
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mounting Type :
BOARD AND PANEL
IEC Conformance :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Mating Contact Row Spacing :
0.112 inch
Contact Resistance :
10MOhm
Base Product Number :
DBE2
DIN Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number Of PCB Rows :
2
Body Breadth :
0.494 inch
Connector Type :
D SUBMINIATURE CONNECTOR
Terminal Pitch :
2.7686mm
Shell Material :
Steel
Contact Finish - Mating :
Gold Flash
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Option 2 :
Screw
Shell Size :
3/B
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
PCB Contact Row Spacing :
2.8448 mm
Mounting Option 1 :
#4-40
Body Length or Diameter :
2.088 inch
Insulator Color :
Green
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Pattern :
STAGGERED
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
MIL Conformance :
Body Depth :
0.186 inch
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Termination Type :
Solder
Series :
Mixed Contacts :
Reference Standard :
UL
Shell Finish :
Tin
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
25
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
HTS Code :
Additional Feature :
STANDARD: DIN 41625
Length - Termination :
0.205 inch
Operating Temperature (Max) :
125°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DBE25S0L2A197-146
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBE25S0L2A197-146 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:BOARD AND PANEL, DBE25S0L2A197-146 pinout, DBE25S0L2A197-146 datasheet PDF, DBE25S0L2A197-146 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBE25S0L2A197-146 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.