DBC30H-10-5P6 [V003]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBC30H-10-5P6 [V003]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
HERM RECP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Capacitance :
560μF
Impedance :
290 mOhms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
2.244 (57.00mm)
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Size / Dimension :
1.378 Dia (35.00mm)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Series :
B43501
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240 mOhm @ 100Hz
Surface Mount Land Size :
Ripple Current @ Low Frequency :
2.91A @ 100Hz