DBA200UA40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBA200UA40
Manufacturer
Sansha Electric
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 400V 200A
Manufacturer :
Sansha Electric
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Series :
DBA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 mA @ 400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
100A
RoHS :
Non-Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
ECCN Code :
EAR99
Reverse Current-Max :
Reach Compliance Code :
Unknown
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
400
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Subcategory :
Discrete Semiconductor Modules
Package :
Tube
Brand :
SanRex
Supplier Device Package :
SOT-227
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Reverse Recovery Time (trr) :
130 ns
Reverse Recovery Time-Max :
.13
Product Status :
Active
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Tradename :
SanRex
Product Type :
Reverse Test Voltage :
400
Technology :
Si
Packaging :
Tube
Diode Configuration :
2 Independent
Diode Type :
Standard
Datasheets
DBA200UA40
Sansha Electric DBA200UA40
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C ~ 150°C SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
DBA200UA40 Overview
DBA200UA40 Features
a forward voltage of 100000
a forward voltage of 100000
DBA200UA40 Applications
There are a lot of Sanrex
DBA200UA40 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23