DB5W5S543G30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DB5W5S543G30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 5POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination :
Solder
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Packaging :
Tray
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Number of Positions :
5 (Power)
Contact Type :
Power
Contact Material :
Brass
Number of Terminations :
5
Voltage - Rated :
300V
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Series :
DW
Dielectric Material :
Thermoplastic
Gender :
FEMALE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
52.65mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 5W5
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold, Tin
Current Rating (Amps) :
30A
Current Rating :
30A
Depth :
20.73mm
Number of Rows :
1
Published :
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Ports :
1
Datasheets
DB5W5S543G30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DB5W5S543G30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:5, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DB5W5S543G30LF pinout, DB5W5S543G30LF datasheet PDF, DB5W5S543G30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DB5W5S543G30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.