DB2X41100L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DB2X41100L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A MINI2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Terminations :
2
Length :
2.6mm
Package / Case :
SOD-123F
Output Current-Max :
1A
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Schottky
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Width :
1.6mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580mV @ 1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
7A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 40V
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Recovery Time :
6.8 ns
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
7A
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Pin Count :
Base Part Number :
DB2X411
Capacitance @ Vr, F :
21pF @ 10V 1MHz
Average Rectified Current :
1A
Forward Current :
1A
Terminal Form :
Flat
Mount :
Surface Mount
Height :
800μm
Peak Reverse Current :
100μA
Forward Voltage :
580mV
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Elements :
1
Datasheets
DB2X41100L
Panasonic DB2X41100L
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 580mV @ 1A 150°C Max 100μA @ 40V 2-Termination Cut Tape (CT) SOD-123F Surface Mount
DB2X41100L Overview
In this device, there is an average rectified current of 1A volts.Forward current may not exceed 1A.Output current is maximal at 1A.As the data chart indicates, the peak reverse is 100μA.
DB2X41100L Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 100μA
DB2X41100L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components
DB2X41100L applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB