DB2S31000L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DB2S31000L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SSMINI2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Voltage :
470mV
Recovery Time :
1.6 ns
Height :
600μm
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Peak Reverse Current :
200μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
470mV @ 200mA
Max Reverse Leakage Current :
200μA
Average Rectified Current :
200mA
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Diode Type :
Schottky
Max Operating Temperature :
125°C
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Forward Current :
200mA
HTS Code :
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Terminal Form :
Flat
Width :
800μm
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Min Operating Temperature :
-55°C
Frequency Band :
VERY HIGH FREQUENCY
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
1A
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
DB2S310
Capacitance @ Vr, F :
4.5pF @ 10V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200µA @ 30V
Max Surge Current :
1A
Number of Pins :
2
Reverse Recovery Time :
1.6 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Length :
1.2mm
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
10 Weeks
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Published :
2010
Datasheets
DB2S31000L
Panasonic DB2S31000L
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 470mV @ 200mA 125°C Max 200μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
DB2S31000L Overview
In this device, the maximum reverse leakage current is 200μA volts.The average rectified current for this device is 200mA volts.When the forward current reaches 200mA, it is allowed.The maximum surge current is 1A.A data chart shows that the peak reverse is 200μA in the datasheets.
DB2S31000L Features
a maximal reverse leakage current of 200μA volts
an average rectified current of 200mA volts
the peak reverse is 200μA
DB2S31000L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components
DB2S31000L applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB