DB2460200L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DB2460200L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A TMINIP2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Reverse Leakage Current :
150μA
Mount :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 60V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
50A
Terminal Position :
Dual
Current - Average Rectified (Io) :
3A DC
Max Surge Current :
50A
Forward Current :
3A
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Element Configuration :
Single
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Output Current-Max :
3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Width :
2.4mm
Height :
850μm
Reverse Recovery Time :
36 ns
Number of Pins :
2
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Length :
3.8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
DB24602
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Recovery Time :
36 ns
Number of Phases :
1
Radiation Hardening :
No
Peak Reverse Current :
150μA
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
50A
Diode Type :
Schottky
Capacitance @ Vr, F :
106pF @ 10V 1MHz
Pin Count :
2
Package / Case :
SOD-128
Published :
Terminal Form :
Flat
Average Rectified Current :
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 3A
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Number of Terminations :
Datasheets
DB2460200L
Panasonic DB2460200L
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 3A 125°C Max 150μA @ 60V 2-Termination Cut Tape (CT) SOD-128 Surface Mount
DB2460200L Overview
150μA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 3A volts.Forward current may not exceed 3A.This is the maximum amount of 50A surge current that can be used.Output current is maximal at 3A.As the data chart indicates, the peak reverse is 150μA.
DB2460200L Features
a maximal reverse leakage current of 150μA volts
an average rectified current of 3A volts
3A is the maximum value