DB13W3S500A30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DB13W3S500A30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Stock
201
In Stock :
201
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Packaging :
Tray
Total Number of Contacts :
13
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Published :
2006
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mixed Contacts :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
No
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Current Rating (Amps) :
7.5A 30A
Current Rating :
7.5A
Gender :
FEMALE
Mount :
Through Hole
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Dielectric Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
COPPER NICKEL TIN
Contact Material :
Brass
DIN Conformance :
Number of Positions :
13 (10 + 3 Power)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Termination :
Solder
Series :
DW
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Ports :
1
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 13C3 13W3
Contact Plating :
Gold, Tin
Height :
12.55mm
Filter Feature :
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Type :
Signal and Power
Number of Terminations :
13
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Length :
52.65mm
Datasheets
DB13W3S500A30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DB13W3S500A30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:13, DB13W3S500A30LF pinout, DB13W3S500A30LF datasheet PDF, DB13W3S500A30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DB13W3S500A30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.