DB101SP-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DB101SP-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
5 mm x 3.2 mm
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1A DBS
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
654M
Package :
Tube
Packaging :
Reel
RoHS :
Details
Height :
1.2 mm
Supplier Device Package :
DBS
Frequency Stability :
50 PPM
Package / Case :
5 mm x 3.2 mm
CTS
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 1 A
Product Type :
Standard Oscillators
Termination Style :
SMD/SMT
Load Capacitance :
15 pF
Length :
5 mm
Current - Average Rectified (Io) :
1 A
Frequency :
87.351542 MHz
Output Format :
HCMOS
Width :
3.2 mm
Diode Type :
Single Phase
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Brand :
CTS Electronic Components
Product Status :
Obsolete
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 50 V
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Oscillators
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50 V
Technology :
Standard
Datasheets
DB101SP-HF
Introducing Diodes - Bridge Rectifiers Comchip Technology DB101SP-HF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:5 mm x 3.2 mm, Operating Temperature:-55°C ~ 150°C, Mounting Type:Surface Mount, DB101SP-HF pinout, DB101SP-HF datasheet PDF, DB101SP-HF amp .Beyond Diodes - Bridge Rectifiers Comchip Technology DB101SP-HF ,we also offer MB2S-E3/80, DF08S-T, DBF310-13, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Single Phase Bridge Rectifier Standard Surface Mount -55°C ~ 150°C 10 µA @ 50 V 1.1 V @ 1 A 5 mm x 3.2 mm Reel
DB101SP-HF Overview
Bridge rectifier is a type of electronic component that is available in a 5 mm x 3.2 mm package.Temperatures below -55°C ~ 150°C ensure normal operation.
DB101SP-HF Features
5 mm x 3.2 mm package
operating at a temperature of -55°C ~ 150°C
DB101SP-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology
DB101SP-HF applications of bridge rectifiers.
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A