DAV3W3S743G30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAV3W3S743G30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 3POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold, Tin
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A - 3W3
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backset Spacing :
0.374 (9.50mm)
Housing Material :
Steel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tray
Termination :
Solder
Series :
DW
Current Rating (Amps) :
30A
Number of Terminations :
3
Depth :
19.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
3 (Power)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Type :
Power
Height :
12.55mm
Voltage - Rated :
300V
Number of Ports :
1
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
6.86mm
Shell Material :
Steel
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Material :
Brass
Dielectric Material :
Thermoplastic
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
30A
Number of Rows :
1
Datasheets
DAV3W3S743G30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAV3W3S743G30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:3, Operating Temperature:-55°C~125°C, DAV3W3S743G30LF pinout, DAV3W3S743G30LF datasheet PDF, DAV3W3S743G30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAV3W3S743G30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DAV3W3S743G30LF Overview
DAV3W3S743G30LF Features
3 basic kinds of terminations
DW series
DAV3W3S743G30LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DAV3W3S743G30LF D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP