DAU15PAAK87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAU15PAAK87
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Package :
Bulk
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
RoHS :
Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Base Product Number :
DAU1
Contact Form :
Stamped
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Feature :
Contact Finish Thickness :
Published :
Number of Contacts :
15
Voltage Rating :
Number of Pins :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal
Packaging :
Bulk
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Series :
D*U
Ingress Protection :
Wire Gauge :
Termination :
Crimp
Backset Spacing :
Number of Positions :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Housing Material :
Current Rating :
5A
Gender :
Male
Datasheets
DAU15PAAK87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAU15PAAK87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:15, Operating Temperature:-55°C~125°C, DAU15PAAK87 pinout, DAU15PAAK87 datasheet PDF, DAU15PAAK87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAU15PAAK87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.