DAO7W2P300H30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAO7W2P300H30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 7POS VERT SLDR
Stock
214
In Stock :
214
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A - 7W2
Contact Material :
Brass
Number of Pins :
7
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Type :
Signal and Power
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions :
7 (5 + 2 Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
7.5A 30A
Number of Ports :
1
Number of Terminations :
7
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
12.55mm
Current Rating :
30A
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
DW
Gender :
Male
Packaging :
Tray
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Voltage - Rated :
300V
Length :
38.76mm
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Gold, Tin
Termination :
Solder
Datasheets
DAO7W2P300H30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAO7W2P300H30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:7, Number of Terminations:7, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, DAO7W2P300H30LF pinout, DAO7W2P300H30LF datasheet PDF, DAO7W2P300H30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAO7W2P300H30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions DAO7W2P300H30LF
DAO7W2P300H30LF Overview
DAO7W2P300H30LF Features
7 basic kinds of terminations
DW series
DAO7W2P300H30LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DAO7W2P300H30LF D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP