DAO3V3P300H40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAO3V3P300H40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Features :
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions :
3 Position
Contact Finish Termination :
Bright Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
MIL Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C
Shell Size :
A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Arrangement :
3V3
Filter Feature :
Color :
Packaging :
Tray
Current Rating (Amps) :
40A
Ingress Protection :
Package :
Tray
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Gender :
Male
Gender :
Male
Mounting Style :
Panel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
IEC Conformance :
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Termination :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
Wire Gauge :
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
300 V
Current Rating :
40 A
Number of Rows :
1 Row
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Power
Base Product Number :
DAO3V3
Contact Form :
Termination Style :
Solder Tail
Backset Spacing :
Insulation Material :
Thermoplastic
Series :
Shell Finish :
COPPER TIN
Dielectric Material :
Thermoplastic
Shell Plating :
Nickel
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 3W3
Contact Finish Thickness :
DIN Conformance :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Total Number of Contacts :
3
JESD-609 Code :
e3
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
yes
Contact Material :
Brass
Shell Material :
Steel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Type :
Solder
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
DAO3V3P300H40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAO3V3P300H40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C, Mounting Type:Through Hole, DAO3V3P300H40LF pinout, DAO3V3P300H40LF datasheet PDF, DAO3V3P300H40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAO3V3P300H40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* Series D-Sub, Combo Plug, Female Sockets and Male Pins 3 Position-Position Male Power Solder 2 (DA, A) - 3W3 Through Hole Brass Gold Steel, Nickel Plated
DAO3V3P300H40LF Overview
DAO3V3P300H40LF Features
* series
DAO3V3P300H40LF Applications
There are a lot of AMPHENOL FCI ASIA PTE LTD
DAO3V3P300H40LF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP