DAMX15PA191
Mfr.Part #
DAMX15PA191
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
DAMX
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Voltage Rating :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Features :
Flange Feature :
Cable Side (M3)
Series :
D*M
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Pins :
15
Termination :
Solder Cup
Connector Style :
D-Sub
Dielectric Material :
Current Rating :
7.5A
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
20-28 AWG
Backset Spacing :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Datasheets
DAMX15PA191
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMX15PA191 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:15, Mounting Type:Panel Mount, DAMX15PA191 pinout, DAMX15PA191 datasheet PDF, DAMX15PA191 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMX15PA191 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DAMX15PA191 Overview
Plug, Male Pins packaging is included.A Panel Mount mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the D*M Series.It has 15 pins on the back of the device.In this case, the device runs at -55°C~125°C Operating Temperature.