DAMP-11C1S-J-A197
Mfr.Part #
DAMP-11C1S-J-A197
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Option 2 :
CLINCH NUT
Number of Contacts :
1Coaxial/10Signal
HTS Code :
Body Depth :
0.494 inch
Subcategory :
D Type Connectors
Shell Material :
Steel
Shell Finish :
Tin
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Resistance :
7.5 mΩ
Total Number of Contacts :
11
Shell Size :
2/A
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V