DAMMY15SF179A-A101
Mfr.Part #
DAMMY15SF179A-A101
Manufacturer
ITT Cannon
Description
DSUB 15 F WW3 D FLO G50 CAD
Stock
636
In Stock :
636
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
D SUBMINIATURE CONNECTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Number of Conductors :
ONE
RoHS :
N
Package :
Bulk
Base Product Number :
DAMM
Total Number of Contacts :
15
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Empty Shell :
No
Series :
Durability :
500 Cycles
Mounting Option 2 :
Float Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Material :
THERMOPLASTIC PCT
Subcategory :
D-Sub Connectors
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mixed Contacts :
No
Brand :
Shell Finish :
Cadmium
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Insulator Color :
Black
Rated Current (Power) :
7.5A
Product Status :
Active
Contact Resistance :
7.5mOhm
Operating Temperature (Max) :
150°C
Wire Size (Max) :
20 AWG
Reference Standard :
UL
Mounting Type :
CABLE
Shell Material :
CARBON STEEL
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Wire Size (Min) :
28 AWG
Termination Type :
Wire Wrap
Shell Size :
2/A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
DAMMY15SF179A-A101
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMMY15SF179A-A101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:CABLE, DAMMY15SF179A-A101 pinout, DAMMY15SF179A-A101 datasheet PDF, DAMMY15SF179A-A101 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMMY15SF179A-A101 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.