DAMMK15PA101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAMMK15PA101
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Bulk
Wire Gauge :
20-28 AWG
Series :
24308-Style, D*MM
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Housing Material :
Polyester
Backset Spacing :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Style :
D-Sub
Min Operating Temperature :
-55 °C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Color :
Black
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
15
Features :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Number of Contacts :
15
RoHS :
Non-Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Max Operating Temperature :
150 °C
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Type :
Signal
Termination :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Contact Form :
Machined
Base Product Number :
DAMM
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Mount :
Panel
Datasheets
DAMMK15PA101
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMMK15PA101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, DAMMK15PA101 pinout, DAMMK15PA101 datasheet PDF, DAMMK15PA101 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMMK15PA101 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.