DAMME15PF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAMME15PF
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
Max Operating Temperature :
125 °C
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Ingress Protection :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Published :
Number of Positions :
15
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminals :
15
Backset Spacing :
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
RoHS :
Compliant
Number of Contacts :
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
Orientation :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Signal
Features :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Base Product Number :
DAMM
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Number of Ports :
1
Contact Form :
Machined
Series :
24308-Style, D*MM
Datasheets
DAMME15PF
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMME15PF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DAMME15PF pinout, DAMME15PF datasheet PDF, DAMME15PF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMME15PF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.