DAML15PN
Mfr.Part #
DAML15PN
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SLDR CUP
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
DM HE508
Contact Form :
Machined
Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
15
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
7.5A per Contact
Dielectric Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Orientation :
Straight
Number of Rows :
2
Length :
38.76mm
Voltage - Rated :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Connector Style :
D-Sub
Contact Type :
Signal
Mount :
Free Hanging, Panel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Cable Side (M3)
Depth :
15.55mm
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pitch :
2.74mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Material :
Brass
Number of Ports :
1
Datasheets
DAML15PN
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAML15PN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:15, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DAML15PN pinout, DAML15PN datasheet PDF, DAML15PN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAML15PN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DAML15PN Overview
DAML15PN Features
15 basic kinds of terminations
DM HE508 series
DAML15PN Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DAML15PN D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP