DAMD11X1SJK126
Mfr.Part #
DAMD11X1SJK126
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Tin
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Number of Rows :
2
Series :
Combo D®, D*M
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub, Combo
Housing Material :
Polyester
Termination :
Solder
Backset Spacing :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish :
Gold
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
yes
DIN Conformance :
Number of Pins :
11
Base Product Number :
DAMD
Total Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Type :
Coax and Signal
Pbfree Code :
yes
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
MIL Conformance :
Packaging :
Bulk
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A - 11C1 11W1
Mount :
Panel, Through Hole
Package :
Bulk
Contact Form :
Empty Shell :
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Additional Feature :
APPLICATION: RF AND TELECOM TRANSMISSION, EMI/RFI SHIELDED
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Option :
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DAMD11X1SJK126
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMD11X1SJK126 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:11, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DAMD11X1SJK126 pinout, DAMD11X1SJK126 datasheet PDF, DAMD11X1SJK126 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMD11X1SJK126 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DAMD11X1SJK126 Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.Panel Mount, Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Combo D®, D*M Series, it can be found in this category.It has 11 pins.There are also other features such as APPLICATION: RF AND TELECOM TRANSMISSION, EMI/RFI SHIELDED, to name only a few.With its Mounting Brackets, Shielded feature, it is more powerful in many ways.In this case, Panel, Through Hole mounts the part.The device is operating at -55°C~125°C Operating Temperature.