DAMC15SJK126
Mfr.Part #
DAMC15SJK126
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Contact Form :
Machined
MIL Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Contact Plating :
Gold, Tin
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Wire Gauge :
Current Rating :
7.5A
HTS Code :
Body Material :
Steel
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Shell Finish :
Tin
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
7.5A
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Series :
D*M
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Length :
39.14mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Gender :
Receptacle
Color :
Black
Contact Type :
Signal
Base Product Number :
DAMC
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Bulk
Total Number of Contacts :
15
Orientation :
RIGHT ANGLE
Filter Feature :
Connector Style :
D-Sub
Mount :
Panel, Through Hole
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Backset Spacing :
Housing Material :
Polyester
Published :
UL Flammability Code :
94V-0
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Voltage Rating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Datasheets
DAMC15SJK126
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMC15SJK126 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DAMC15SJK126 pinout, DAMC15SJK126 datasheet PDF, DAMC15SJK126 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAMC15SJK126 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.