DAM15S1A5NA197
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAM15S1A5NA197
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Ingress Protection :
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Thermoplastic
Voltage Rating :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
Wire Gauge :
Number of Pins :
15
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Style :
D-Sub
Backset Spacing :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Base Product Number :
DAM1
Feature :
Mounting Brackets
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
D*M
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Package :
Bulk
Number of Positions :
15
Color :
Black
Contact Form :
Machined
Features :
Mounting Brackets
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
7.5A
Product Status :
Active
Datasheets
DAM15S1A5NA197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAM15S1A5NA197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:15, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DAM15S1A5NA197 pinout, DAM15S1A5NA197 datasheet PDF, DAM15S1A5NA197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DAM15S1A5NA197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DAM15S1A5NA197 Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.This device is mounted in the Through Hole, Right Angle position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the D*M Series.A total of 15 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Mounting Brackets feature.As a result, the device runs at -55°C~125°C Operating Temperature.